Tábor beszámoló
Biztonság szigete tábor
2013. június 17-24. és június 24-28. között 2 turnusban 20-20 fő 11-12 éves gyerek vett részt megyénkből a KEMRFK Bűnügyi Osztály Bűnmegelőzési Alosztály által szervezett táborban, mely a Biztonság szigete kortárs segítő program része volt. A tábor helyszíne Tatán az Öreg tó Club Hotel volt.
A résztvevő gyerekek a 2013 áprilisában kiírt pályázat nyertesei voltak; ők készítették a legszínvonalasabb pályamunkákat az internet veszélyei, az áldozattá válás megelőzése, és a hogyan segíthetem kortársamat témakörökben.
A tábor megnyitóján rövid köszöntőt mondott Dr. Reinhoffer Csaba r. ezredes rendőrségi tanácsos mb. főkapitány, és Balatoni Ágnes az USZSE vezetője, a Provictim pályázat projektvezetője. A megnyitón részt vett még Németh Ágnes r. alezredes rendőrségi főtanácsos, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály vezetője és munkatársa, Monostoriné Vass Anikó r. alezredes, valamint Kodaj László r. alezredes, a KEMRFK Bűnügyi osztály vezetője. Jelen volt a pályázat másik együttműködő partnere, a KEM Kormányhivatal Igazságügyi Hivatal képviseletében a vezető, Dr. Szalay Zoltán, és az Áldozatsegítő Osztály vezetője, Dr. Gulyás Renáta. A megnyitón kis kiállítás is látható volt a gyerekek pályaműveiből.
A tábor célkitűzése az volt, hogy olyan bűnmegelőzési, áldozatvédelmi ismereteket adjunk át a gyerekeknek, melyek birtokában ők a saját iskolájukban, kortársaik között segíteni tudnak, tehát kortárs segítő programot valósítottunk meg. A tábor ideje alatt délelőttönként szakmai programokon vettek részt a gyerekek, a prezentációk anyagát füzetbe fűzve megkapták, hogy bármikor utána tudjanak nézni a hallottaknak. A szakmai programokat követően a szabadidős programok következtek.
A két hét programja hasonló volt, nagy különbség az időjárásban volt: az egyik héten 30-35 °C, a másikon 15-20°C volt, de ez szerencsére nem volt akadály?
A bűnmegelőzési foglalkozásokon képet kaptak a gyerekek az elkövetővé, sértetté válásról, az drogok, kábítószerek veszélyeiről, az internet helyes használatáról, a környezet-és állatvédelemről és a baleset-megelőzésről. Kiemelt szerepet kapott a segítő lehetőségek bemutatása, hiszen kortárs segítőként ezeket tudják ők ajánlani a bajba jutott társaiknak: az áldozatsegítés, a gyermekvédelem, az ingyenes segélyvonalak és weboldalak mind szerepeltek a tudnivalók között.
A táborban készült képeken látszik, hogy a szabadidős programok nagy sikert arattak: a rekesztorony építés és a kalandpark bátorságot és ügyességet kívánt. Az Öreg tó körüli kerékpáros akadályversenyen kincskeresős módszerrel kellett térkép alapján megtalálni a feladatokat. Az éjszakai túrán senki nem veszett el, és a bátorságpróbát is kiállta minden gyerkőc! A sárkányhajón húzni kellett az evezőt, az állatbemutató nagyon érdekes volt. A tábortűz utolsó este nagyon hangulatos volt, és a csapatok is bemutathatták versenyműsorukat. Az utolsó napokon kézműveskedni lehetett, és csillám tetoválását kapni? Végül a csapatversenyek eredményhirdetésén minden csapat kapott még kisebb ajándékot. Minden táborozó gyerek kapott egy pólót, egy hátizsákot és egy kulacsot, melyekre szükség volt a mozgalmas programok során.
A gyerekek és a tábort szervezők nevében ezúton is köszönetet mondunk az Öreg tó Club Hotelnek a színvonalas ellátásért és a szabadidős programok egy részének szervezésért.
Ezúton köszönjük az táborban tevékenykedő önkéntesek segítségét, akik szabadidejüket áldozták arra, hogy a táborban segítsenek, és akik nélkül maroknyi alosztályunk nem tudta volna megoldani a tábor megszervezését:
- Szeles Imréné, aki az egészségügyi ellátásért felelt az első héten
- Csonka Attila ny. r. őrnagy, aki a programok szervezésében és a gyerekek felügyeletében vett részt mindkét héten
- a tatai Eötvös Gimnázium tanulói, akik a programok lebonyolításában és a gyerekek felügyeletében segítettek mindkét héten: Kerti Kornélia Anna, Kovács Gergely Csaba és Nagy Bence Gábor
a veszprémi Ipari Szakközépiskola és Gimnázium tanulója, Pencz Dávid, aki a második héten segített a felügyeletben és a programok szervezésében