web analytics

PROVICTIM Projekt

Trükkös elkövetők

VIGYÁZAT, TRÜKKÖS ELKÖVETŐK!

A lakást, kaput akkor is tartsa zárva, amikor otthon tartózkodik. A kulcsot csak megbízható ismerősnek, szomszédnak adja át. A lakás bejárati ajtaját saját maga és értékei védelme érdekében belülről lánccal szereltesse fel.

Idegent soha ne engedjen be a lakásba, ha egyedül tartózkodik otthon, anélkül, hogy jövetele céljáról, személyazonossága valódiságáról ne győződne meg.

Hivatalos szervek ? Vöröskereszt, Polgármesteri Hivatal ? munkatársai az Ön felkérése nélkül soha nem keresik fel. A közüzemek ? pl. vízművek, áramszolgáltató ? alkalmazottaik érkezése előtt értesítik a fogyasztókat, FÉNYKÉPES IGAZOLVÁNNYAL, EGYENRUHÁVAL RENDELKEZNEK. Ha kétségei vannak, valóban az adott szolgáltatótól érkeztek-e, hívja fel telefonon a cég ügyfélszolgálatát. Lehetőség szerint ilyen alkalmakkor is legyen jelen egy szomszéd, családtag, vagy ismerős.

Ne higgyen a nyereményekkel kecsegtető személyek ajánlatainak!
Házalóktól, alkalmi árusoktól SOHA ne vásároljon! Az eladni kívánt áru olcsósága, a megvásárolni kívánt áruért kínált magas összeg gyanút kelthet.

NE FELEDJE: az alkalmi árusoktól vásárolt árukért senki nem vállal garanciát, a hibás, rossz minőségű árut még soha, senkinek nem cserélték vissza !

A rossz szándékkal érkező idegenek tisztában vannak a személyes találkozás során az első benyomás jelentőségével, ezért általában jól öltözött, udvarias, ?behízelgő modorú? személyekről van szó.

Kerülik a feltűnést, gyorsan, csendesen, feltűnés nélkül akarják az értékeinket ? elsősorban készpénzt, bankkártyát a PIN kóddal, ékszereket - megszerezni.

Nincs sok idejük, gyorsan, határozottan kell cselekedniük, ezzel tisztában vannak. Amennyiben ezek a feltételek nem állnak fenn, általában máshol próbálkoznak. A pénzt, értékeket tartsa széfben, és ne vegye elő az idegenek jelenlétében, mert így könnyen kifigyelik, hol tartja az értékeit!

HA JÖN A NYUGDÍJ

Fontos tudni, hogy a postai kézbesítő által átadott bankjegyek valódiak, azok többszörös ellenőrzésen esnek át, kizárt, hogy bármelyik hatóság hamis pénzt keresne Önnél. Különösen a nyugdíj kézbesítése után figyeljen, nehogy illetéktelenek valamilyen mesével vagy besurranva hozzáférjenek pénzéhez.

RENDŐR VAGY ÁLRENDŐR

Az egyenruhás rendőrt az egyenruhája és rendőrigazolványa, a civil ruhás nyomozót rendőrigazolványa igazolja, melyen a RENDŐRSÉG HIVATÁSOS ÁLLOMÁNYÚ TAGJA feliraton túl az igazolvány alsó részén a név és rendfokozat, a bal oldalon a rendőr arcképe, szerepel. A jobb felső sarokban egy kör alakú hologram látható. Az igazolvány mellett fontos a rendőr azonosító jelvénye, melynek alján MINDEN ESETBEN egy 5 JEGYŰ SZÁMSOR található, mely a rendőrség hivatásos állományú tagja azonosítására szolgál. Kétség esetén hívja a 107 telefonszámon a rendőrséget!

NÉHÁNY JÓ TANÁCS BAJ ESETÉN

Akit beenged a lakásba, figyelje meg, hogy később ? szükség esetén ? pontos személyleírást tudjon róla adni, pl. tetoválás, ékszerek viselése, ruházat, milyen irányba távozik, milyen típusú, rendszámú gépkocsival.

Amennyiben bűncselekmény áldozatává válik, a lakásában ne nyúljon semmihez, amit az elkövető megfoghatott, azonnal értesítse a rendőrséget, és gondoskodjon az eltulajdonított bankkártya, mobiltelefon, értékpapírok letiltásáról, mely telefonon is történhet!

SEGÍTSÉGET KÉRHET:

Rendőrség:107
IH Áldozatsegítő Szolgálat: 34/512-790, Tatabánya, Népház u. 12.

Komárom?Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály

Bűnmegelőzési hírlevél 2012. március